YDÜ Öğrencilerinden Ara Bölgeye Araştırma Ziyareti

YDÜ, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Bölümü ve Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencileri, Uluslararası Örgütler dersi kapsamında düzenlenen alan çalışmasına katılarak, Birleşmiş Milletler (BM)’in işleyişi ve Kıbrıs’taki görev alanını yakından inceleme olanağı buldu.

Yakın Doğu Üniversitesi, Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümlerinde zorunlu ders olarak yürütülen ‘Uluslararası Örgütler’ dersi öğrencileri, alan çalışması yürütmek amacıyla Birleşmiş Milletler (BM) kontrolündeki ara bölgeye ziyarette bulunarak, incelemelerde bulundu.

Ara bölgede gerçekleştirdikleri alan çalışmasının önemine değinen Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nur Köprülü, öğrencilerin derslerde edindikleri kuramsal bilgi birikimlerinin uluslararası sistemde ve Kıbrıs özelinde nasıl tatbik edildiğine ilişkin gözlem ve bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve bu çerçevede BM gibi uluslararası örgütlerin işleyişini ve yetki alanlarını yerinde incelemek amacı ile Lefkoşa’da bulunan ara bölgeye bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ifade etti. Araştırma ziyareti kapsamında BM Barış Gücünün (UNFICYP) Kıbrıs’taki görev alanını yakından inceleme olanağı bulduklarını ifade eden, dersin yürütücüsü Doç. Dr. Köprülü, 1964 yılından bu yana adada bulunan BM Barış Gücüne ilişkin öğrencilerin gözlem yapabilmelerinin derslerde edinilen kavramsal araç ve teorik yaklaşımların pratikte nasıl işlediğine yönelik olarak düzenledikleri bu çalışmanın önemli olduğunu ifade etti. Doç. Dr. Köprülü ayrıca 1945 yılında kurulan ve bugün 193 üyeye ulaşan BM’in hem Kıbrıs adasında hem de küresel anlamda yetki ve faaliyet alanlarını yerinde inceleme olanağının dünyanın farklı ülkelerinden ve kültürlerinden Üniversitemize gelen öğrencilere farklı bakış açıları kazandırdığına dikkat çekti.

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Z. Eyüpoğlu da, öğrencilerin alan araştırmalarına katkı koyacak ve uluslararası kurumları tanıyacak olanağa sahip olmalarının önemine vurgu yaparak, disiplinlerarası bir eğitim-öğretim ilkesi ile bu tür faaliyetleri desteklediklerini ifade etti.

Fotoğraf Galerisi