YDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğrencileri Cumhuriyet Meclisine araştırma ziyareti gerçekleştirdi…

Yakın Doğu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümleri öğrencileri, Uluslararası Kurumlar & Örgütler dersi kapsamında düzenlenen alan çalışmasına katılarak, KKTC Cumhuriyet Meclisi’nin işleyişini ve faaliyetlerini yakından inceleme olanağı buldular.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğünden verilen bilgiye göre, yürütülen alan araştırması kapsamında Yakın Doğu Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümlerinde eğitim alan öğrenciler, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sn. Teberrüken Uluçay’a bir nezaket ziyaretinde bulundu.

Cumhuriyet Meclisi Mavi Salonunda gerçekleştirilen ziyarette Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, öğrecileri kabulünde yaptığı konuşmada, ülkenin önemli gelişim alanlarından birinin üniversiteler olduğuna vurgu yaparak, öğrencilerin eğitiminin yanısıra ülkeyi bu vesilesiyle tanıyor olmalarının son derece önemli olduğunu ifade etti.

Öğrencilerin ülkemizde bulundukları sürede; hem siyasi, hem de kültürel yönden edindikleri bilgilerin, daha sonraki süreçlerde onları aslında bir nevi ülkenin temsilcisi durumuna getirdiğine işaret eden Uluçay, devleti yönetenler olarak kendilerinin de öğrencilerin ülkede bulundukları süre içerisinde ihtiyaçlarına cevap verecek çalışmaları yapmaya devam edeceklerini belirtti. Uluçay, kabulde öğrenciler ile sohbet etti ve sorularını yanıtladı. Ziyaretten dolayı öğrencilere teşekkür eden Uluçay, ziyaret vesilesiyle iyi bir deneyim edinmelerini diledi.

Öğrenciler ile birlikte Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sn. Teberrüken Uluçay’a gerçekleştirdikleri ziyaretin ve alan çalışmasının önemine değinen İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Siyaset Bilimi Bölüm Başkanı Doç. Dr. Nur Köprülü, öğrencilerin derslerde edindikleri kuramsal bilgilerin, örneğin siyasal sistemler, devlet teorileri, uyuşmazlıkların çözümü, seçim yasaları, demokrasi modelleri ve dış politika gibi alanlarda elde ettikleri altyapının fiilen nasıl işlediğine ilişkin gözlem yapmak amacı ile bu gibi kamu kurum ve kuruluşlarına nezaket ziyaretleri yaparak saha çalışması yürütmeye önem verdiklerini söyledi. Bu çerçevede, Doç. Dr. Köprülü, gerçekleştirilen alan çalışması ile ülkemizin yasama organı,  parlamentonun işleyişini bizzat yerinde gözlemlemenin öğrencilerin hafızlarında kalıcı olacağına işaret ederek, onlara yeni öğrenim yönetimi ve araçları kazandırdığını da ilave etti.

Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümlerini temsilen söz alan öğrenci heyeti, Meclis Başkanı Sn. Uluçay’a teşekkürlerini sunmasının ardından Meclis Dış İlişkiler ve Protokol Müdürü Yasa Yeşilada, öğrencilerle Avrupa Konseyi, örgütün üyeleri, işleyişi ve Türkiye ile Kıbrıslı Türklerin Konsey’deki temsiliyetine yönelik bir fikir teatisi gerçekleştirdi. Bilgilendrime toplantısının ardından Meclis’e yapılan ziyaret sona erdi.

Sorun çözme yeteneklerini geliştirme olanağı…

Alan çalışmasına ilişkin görüşlerini aktaran İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şerife Zihni Eyüpoğlu, disiplinerarası bir eğitim anlayışı ile yürütülen bu tür saha çalışmalarını desteklendiğini vurgulayarak bu sayede Fakülte öğrencilerinin kamu kurum ve kuruluşlarını yakın tanıma ve böylelikle diyaloğa teşvik eden platformlarda sorun çözme yeteneklerini geliştirme olanağı bulduklarını ifade etti.

 

Fotoğraf Galerisi